İş Olanakları

Ülkemiz hava aracı Bakım Onarım Yenileme (BOY) işletmelerinin kabiliyet ve faaliyetleri değerlendirildiğinde, mevcut yolcu/kargo uçaklarımızın yaklaşık 700 milyon ABD Doları tutması beklenen bakımlarının %70’inin yerli kuruluşlarımızca gerçekleştirildiği görülmektedir. Bakım hizmetlerinin önemli bir kısmı THY Teknik’in tarafından sağlanmaktadır.
 
Ülkemiz BOY hizmetlerinin %85’ini gerçekleştirmekte olan THY Teknik, 2.140 personel ile çok gelişmiş bakım kabiliyetine sahiptir. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 2012 yılında faaliyete geçmesi öngörülen, 372.000 m² alana yerleşik 3.500 personeli çalışacağı “Havacılık Bakım Onarım ve Modernizasyon Merkezi”nde (HABOM) aynı anda 12 dar gövde ve 3 geniş gövde olmak üzere toplam 15 uçağa bakım hizmeti verilebilecektir. Söz konusu tesis ile 2020 yılında bakım-onarım pazarından 1 milyar ABD Doları pay alınması öngörülmektedir.
 
Bakım sektörünün diğer 2 önemli kuruluşundan MNG Teknik 602, myTECHNIC 617 personeliyle,  çok sayıda yerli/yabancı müşteriye hizmet vermektedir. Her iki kuruluşta da komponent bakım kabiliyetleri mevcuttur. 
 
Yukarıdaki 3 büyük firmanın öngörüleri incelendiğinde, hem ulusal havacılık sektörümüzün büyüme hızı sayesinde, hem de bölgemizde bulunan havacılık kuruluşlarına Türkiye’de bakım hizmeti verilmesi isteği doğrultusunda, önümüzdeki 10 yıl içerisinde, BOY sektörünün 2 katına büyüyeceği değerlendirilmektedir.